Świadomy wybór - dobra praktyka. Ekologiczne maty do jogi.

Czy zastanawialiście się kiedyś, z jakich materiałów wykonano Waszą matę, jakie toksyny i metale ciężkie zawiera? Czy będzie można ją zutylizować, gdy stanie się bezużyteczna?

Jeśli się jeszcze nad tym nie zastanawialiście, postaram się pobudzić Was do myślenia poniższym artykułem.

 

Uwolnij organizm z toksyn praktykując systematycznie jogę.
Praktykując systematycznie jogę, mamy możliwość pozbyć się zalegających w naszym organizmie toksyn, które są usuwane razem z potem przez skórę, w skutek intensywnych ćwiczeń. Ale aby nasza praktyka miała sens, musimy zadbać o to aby nasza mata nie był zarzewiem toksyn.
Tak więc przystępując do zakupu maty zwróć uwagę na surowce z których została wyprodukowana.

 

Czym są toksyny?
Toksyny są truciznami, które po wchłonięciu do organizmu zaburzają jego funkcjonowanie. Każdy z nas jest narażony na wpływ szkodliwych substancji, które znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu, np. w glebie, żywności, powietrzu, no i co jest najbardziej przerażające
w naszych matach. Różne szkodliwe substancje chemiczne wnikają do naszych organizmów przez skórę, płuca i układ pokarmowy zatruwając go. W tej chwili toksyn w naszym środowisku jest tak wiele że organy odpowiedzialne za oczyszczanie naszego organizmu takie jak: wątroba, płuca, jelita, nerki, skóra, nie są w stanie sobie z nimi poradzić, bez naszej pomocy. 

 

Na co zwrócić uwagę?
„...mata wykonana z laminowanej mieszanki pianki i PVC...”
„...mata została wykonana ze specjalnej pianki PVC...”
„...pokrycie nylon/ PVC ...”
„...mata wykonana z gumy i PVC...” 
„...mata wykonana ze specjalnego tworzywa ...”

Takie informacje opisujące skład maty, można znaleźć na stronach internetowych sklepów prowadzących sprzedaż mat i innych pomocy do jogi, zakładając, że dany sklep umieści takowe dane. Niestety, wiele sklepów i firm nie fatyguje się opisywaniem składu oferowanych w nich produktów.

 

Czym jest PVC?
PVC (Poly Vinyl Chloride) PCV, PCW (polichlorek winylu) - jest polimerem – tworzywem sztucznym powstałym z połączenia tysięcy cząsteczek chlorku winylu. W zakładach produkujących PVC uwalniany jest chlorek winylu - bardzo toksyczny związek o właściwościach rakotwórczych, w większym stężeniu duszący. Liczne badania wykazały, że kontakt z chlorkiem winylu skutkuje uszkodzeniami układu rozrodczego, nowotworami wątroby i alergiami. W procesie produkcji PCW uwalniają się również dioksyny. Oprócz chloru PVC zawiera znacznie więcej składników. Czyste PVC jest całkowicie nieprzydatne - twarde i kruche. Żeby nabrało elastyczności potrzebuje zmiękczaczy. Dodawane są także pigmenty (związki ołowiu i kadmu), związki antystatyczne, modyfikatory, rozjaśniacze optyczne, stabilizatory. Ponieważ dodatki te są łatwopalne niezbędne są przeciwzapalne retardanty. Te z kolei wzmagają wydzielanie dymu, więc potrzebne są środki przeciwdymne. Tak duża liczba domieszek przyciąga bakterie i powoduje konieczność dodawania biocydów. Większość tych związków, a także resztki rakotwórczego chlorku winylu, mają tendencje do uwalniania się z tworzywa. 

 

Utylizacja.
Dużym problemem jest utylizacja mat do jogi i innych produktów wykonanych z PVC. Spalanie ich oznacza uwolnienie do środowiska bardzo toksycznych dioksyn i furanów, metali ciężkich oraz opóźniających palenie związków bromu. Ponowne wykorzystanie odpadów jest niezwykle trudne - ilość domieszek właściwie wyklucza możliwość sprawnego recyklingu. Odzysk PCW nie jest w Polsce prowadzony, toteż jedynym rozwiązaniem jest składowanie tych odpadów. Nawet na zabezpieczonych składowiskach uwalniać one będą znaczące ilości toksycznych związków. Kupując maty do jogi z PVC - zanieczyszczasz naszą ziemię na zawsze!

 

Jaką mamy alternatywę?
Na polskim rynku, w ostatnim czasie można zaobserwować coraz większe zainteresowanie sprzedawców oraz konsumentów produktami ekologicznymi i biodegradowalnych w tym matami do praktyki jogi. Największy w Polsce sklep internetowy joga-joga.pl, posiada największy wybór mat ekologicznych i biodegradowalnych. W swoim szerokim asortymencie zamieścił następujące maty ekologiczne i biodegradowalne:


1. SAMURAI - ULTRA PRO – materiał: kauczuk 
2. SAMURAI NATURAL PRO – materiał: kauczuk + juta
3. LOTUS PRO – materiał: TPE
4. JUTE PRO – materiał: juta + PER
5. SPEZJAL – Oeko Tex
6. EXTRA - Oeko Tex
7. SURJA - Oeko Tex

 

Z jakich materiałów wykonane są maty ekologiczne/biodegradowalne?
JUTA - Naturalne włókno roślinne które jest surowcem odnawialnym.
KAUCZUK- Pozyskiwany z drzew kauczukowca, również surowiec odnawialny.
TPE (Thermal Plastic Elastomer) gumy termoplastyczne, termoplastyczne elastomery - Nie toksyczny plastik który można przetopić i wykorzystać ponownie.
PER (Polymer Environmental Resin – Przyjazna Środowisku Żywica Polimerowa) - plastik syntetyczny, nie zawierający toksycznych,ftalanów- sole i estery kwasu ftalowego i metali ciężkich. 
Wszystkie maty wykonane z tych materiałów ulegają biodegradacji.
Oeko-Tex Standard 100 - Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowanlych metali ciężkich.

 

Reasumując:
Mam nadzieję iż ten artykuł pobudził Waszą wyobraźnię i przed zakupem nowej maty zwrócicie uwagę na to z jakich materiałów jest ona wykonana, czy podlega biodegradacji i nie omieszkacie powiadomić sprzedawców o tym iż jest alternatywa dla „zwykłych toksycznych mat”. Może dzięki takiej zbiorowej świadomości, doprowadzimy do tego iż na naszym polskim rynku „jogicznym” już wkrótce pojawi się cały wachlarz eko -mat, czego sobie i wam życzę:)

 

Kilka słów od autora.
Obecnie używam dwóch ekologicznych mat do jogi w swojej codziennej praktyce. Czytelnikom mogę polecić sprawdzone przeze mnie maty firmy prAna: E.C.O Mat oraz Terra Jute Mat. Maty cechuje niesamowita przyczepność, posiadają dobre właściwości antypoślizgowe, są lekkie i elastyczne dzięki czemu łatwo się je zwija, a co jest dla mnie najważniejsze, nie mają nieprzyjemnego chemicznego zapachu. 


NAMASTE

 

Źródło:

1. http://www.greenpeace.org/poland/kampanie/substancje-toksyczne/pcw
2. http://www.zm.org.pl/?a=pcw&style=print 
3. http://www.iw.lodz.pl/tresc/49/50/3/ 
4. http://www.joga-joga.pl

 

Autor:

Mariusz Żelazko

Pedagog specjalny, instruktor jogi


ZAPRASZAM NA MOJE STRONY

 POLECAM STRONĘ